Sponsorlu Bağlantılar

Tefecilik TCK

5 yıl önce
1.608 kez görüntülendi

Tefecilik TCK

Tefecilik TCK Suçu Cezası Eski Türk Ceza Kanunu

Ülkemizde yasal olmayan şekilde yapılan işlemlerin başında tefecilik geliyor. İnsanlar ellerindeki parayı faiz kazanmak ve kar etmek için başkasına borç verirse bu tefecilik yapmak anlamına geliyor. Bu kişilere tefeci denir. Genelde film ve dizilerde gördüğümüz kötü adamlar ve mafya tarzı kişiler insanların zor zamanlarında onlara senet imzalatıp yüksek faizle para verirler. Geri ödeyemedikleri zaman tehdit edip aileleri ve evleriyle korkuturlar. Gerçek hayatta da böyledir aslında. Eğer mahkeme yoluyla alamazlarsa zorbalıkla geri alma seçeneğine başvururlar. Bu yüzden sizlere tefecilerden para almanızı tavsiye etmiyoruz gidin ailenizden akrabalarınızdan arkadaşlarınızdan alın veya en kötü bankadan arkadaşlarınıza kredi çektirin ama ama bu yöntemi tercih etmeyin.

Tefecilik Türk Ceza Kanun’unun 241. maddesine göre suç sayılmaktadır. Kimse kimseye ödünç para vermez. Eğer siz bu kişilerin yaptığı işlemi ispatlayabilirsiniz mahkemede dava açabilirsiniz. Senet kırdırma işlemlerini yapmakta ayrıca yasal olmayan işlemlerdir. Tefecilik Suçu ve Cezası ile ilgili bir çok mahkemeler devam etmektedir. Tefecilik Suçunun İspatı nasıl ispatlanır gibi sorular insanlar tarafından sorgulanmaktadır. En garanti gizli kamera ile çekerek yapabilirsiniz. Ayrıca yargıtay kararları bu konularda emsal teşkil etmektedir. Peki bu suçun cezası kaç yıldır bu olaylara göre değişmektedir. Bunu hakim belirler. Zamanaşımı süresi genelde 10 yıl olmaktadır.

Tefeciler Nasıl Şikayet Edilir. Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Tefecilik suçu şikayete tabi mi sorusunun cevabını vermiş olduk. Aklınıza takılan soruları bize yorum bölümünden ulaştırabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

DİKKAT: İsim soy isim, hangi şehirdesiniz, yaşınız kaç, mesleğiniz nedir, medeni durumunuz, aylık geliriniz, bankalarla sorun yaşadınız mı, neden paraya ihtiyacınız var, ne kadara ihtiyacınız var, aylık ne kadar ödeyebilirsiniz, kaç ay vadede ödeyebilirsiniz, iletişim bilgileriniz bunları detaylıca yazmanız çok önemli. Değerlendirilip size dönüş yapılacak.

Başvuru Yap


Yukarı Çık