Sponsorlu Bağlantılar

Tefecilik Suçu Zamanaşımı Süresi

4 yıl önce
2.179 kez görüntülendi

Tefecilik Suçu Zamanaşımı Süresi

Tefecilik Suçu Zamanaşımı Süresi ve Ceza Davası Suçunda Zaman Aşımı Ne Zaman Başlar Hakkında Yargıtay 5. Ceza Dairesinin Kararı TCK  Suçunun İspatı Nasıl İspatlanır Davaları Cezası Kaç Yıl

İnsanlar harcamalarına yetecek kadar paraları kalmayınca çeşitli yerlerden para temin etmeye çalışırlar. Bankalardan kredi alırlar veya kredi kartları ile alışveriş yaparlar. Yaptıklarında ay sonunda bunu ödemeleri gerekir. Eğer ödemezler ise ilk etapta gecikme faizi uygulanır ve uyarı yapılır. Daha sonra bu gecikmeler devam ederse banka tarafından kişinin kartları bloke edilir. Borç ödenmemeye devam ederse banka borcunu tahsil etmek için kişiyi çalıştıkları borç tahsil firmalarına devrederler. Böylelikle borçlu kişi sürekli telefonla aranarak tehdit edilir ve avukatlık, icralık, davalık olmakla hatta hapse girmekle korkutulur.

Daha sonra kişi gerçekten borcunu ödememeye devam ederse avukata devredilir ve ilk olarak kişiye ödeme planı yapma teklif edilir. Daha küçük taksitlerle uzun vade de ödenmesi için kolaylık sağlanır. Tabi bu ödeme 2 katına çıkar faizler ile birlikte. Daha sonra kişi ya icralık olur yada başka bir yerden para bulup borcunu öder yada hapis yatıp çıkar.

Daha sonra yine para lazım olduğunda tefecilik yapan kişilere başvurur bu kişilerden bankalardan daha çok zarar görür. Borç 2 katına çıkar. Hemen ödenmesi istenir. Tehdit edilir. Ve kişi sonunda bu kişiyi savcılığa şikayet eder. Türk Ceza Kanunu’na göre tefecilik suçtur. Bu yüzden bu tarz iş yapan kişileri gizli video kaydı ve ses kaydı ile delil sunup bu işi yaptığını ispat edebilir ve kişiyi şikayet edebilirsiniz. Kişi mutlaka ceza alacaktır ve sizde böylelikle kurtulabilirsiniz.

Konu ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bize iletirseniz hukuk danışmanlarımız en kısa sürede cevaplayacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

DİKKAT: İsim soy isim, hangi şehirdesiniz, yaşınız kaç, mesleğiniz nedir, medeni durumunuz, aylık geliriniz, bankalarla sorun yaşadınız mı, neden paraya ihtiyacınız var, ne kadara ihtiyacınız var, aylık ne kadar ödeyebilirsiniz, kaç ay vadede ödeyebilirsiniz, iletişim bilgileriniz bunları detaylıca yazmanız çok önemli. Değerlendirilip size dönüş yapılacak.

Başvuru Yap


Yukarı Çık