Tefeciler Nedir

Tefeciler Nedir Tefeci Vikipedi Tefecilik Kısaca Anlamı Bulmaca Ne Demek

Herkesin merak ettiği soru son zamanlarda tefeci nedir, ne iş yapar, nerelerde bulunur, amaçları nedir gibi aramalar oldu. Sosyal paylaşım ve soru cevap sitelerinde bu soruya yanıt aranıyor. Herkesin farklı bir yorumu olmuş ama kimse net cevabını verememiş. Bizde bununla ilgili açığı gördük ve her açıdan ele alarak sizlere aktarıyoruz.

İnsanların zor zamanlarında genelde ortaya çıkarlar. Kişilerin maddi sıkıntıya düştüklerini gördükleri anda onların bu zaafını tespit edip tekliflerde bulunurlar. İnsanlara borç para vermek vaadiyle senet imzalatırlar ve geriye alırken faiz alacaklarını söylerler. Ama çoğu kişi bunları tercih etmek yerine bankaların kredi başvurularına yönelirler. Çünkü daha kurumsal olarak çalışan yerler finansal kurumlardır.

İnsanlara yüksek faizlerle borç veren kişilere tefeci denir. Aslında bir bakıma ellerinde olan parayı kiralayarak gelir elde eden kişilerdir. Kazanç kaynakları faiz’dir. Genelde kuyumcular ve oto galericiler bu işi meslek edinmişlerdir ve el altından gizlice yaparlar. İnsanların borçlarının günü geldiğinde ödemezlerse aileleri ile tehdit ederler. Ve insanlar da ailelerine zarar gelmesin diye yine başka yerden borç bulup tefeciye verirler.

Bankalar borcunuzu ödemediğiniz zaman evinize haciz gönderip değerli eşyalarınıza el koyarlar. Ama tefecilere borcunuzu ödemezseniz evden sizi alırlar. Bu kişilerin emrinde çalışan adamları vardır. Bu aralar isimlerini değiştirerek kurumsal gibi gözükerek farklı şekillerde hizmet vermektedirler. Bunların bazıları ikrazat bazıları factoring tabelası altında çalışmaya başladılar. Kısaca modern tefeciler diyebiliriz. Kişisel olarak çalışanlar mahalle aralarında bulunur genelde. Faizcilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*